„Łokieć“ Aslı Özarslan otworzy 21. Nyski Festiwal Filmowy

14 maja w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Zittau otworzymy 21. Edycję Nyskiego Festiwalu Filmowego.

You are currently viewing „Łokieć“ Aslı Özarslan otworzy 21. Nyski Festiwal Filmowy

Sekcja Fokus tegorocznego festiwalu zatytułowana „Female Perspectives“ jest poświęcona kobiecym perspektywom nie tylko w kinie i prezentuje filmy wyreżyserowane przez kobiety, ukazujące żeńskie spojrzenie na nasze społeczeństwo. Idealnie pasuje tutaj film otwarcia „Łokieć“ Aslı Özarslan oparty na powieści Fatmy Aydemir o tym samym tytule: atmosferycznie intensywny portret młodej kobiety, która płaci wysoką cenę za uwolnienie się od społecznych projekcji.

Nasz film otwarcia wybraliśmy zgodnie z tematem przewodnim tegorocznej sekcji Fokus “Female Perspectives”. W dniu swoich 18. urodzin Hazal chce świętować z przyjaciółkami w najlepszym klubie Berlina. Aby zapomnieć o codzienności, dorywczej pracy w piekarni, oczekiwaniach rodziny, wielu listach motywacyjnych bez odpowiedzi… Ale klubowy bramkarz odprawia je z kwitkiem. W drodze powrotnej sfrustrowane dziewczyny jadą metrem, gdzie agresywna wymiana zdań prowadzi do czynu o poważnych konsekwencjach. Hazal ucieka pośpiesznie do Stambułu. W kompletnie obcym dla niej mieście musi się ona odnaleźć i na nowo poukładać sobie życie gdzieś pomiędzy bezdomnością, ambicjami i osobistą winą. Na premierze podczas Berlinale debiut filmowy Aslı Özarslan został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez prasę, krytyków oraz publiczność…

 

 

Podczas swojej premiery na Berlinale, filmowy debiut fabularny Aslı Özarslan został entuzjastycznie przyjęty przez prasę, krytyków filmowych oraz publiczność. Na ceremonię otwarcia NFF w Zittau zaproszona jako gość jest m.in. współautorka Claudia Schaefer. „Łokieć“ będzie można obejrzeć ponownie 16 maja o godz. 22:00 w CamilloKino w Görlitz oraz 19 maja o godz. 16:00 w Kunstbauerkino Großhennersdorf.

Również w 2024 roku w ramach transgranicznego Nyskiego Festiwalu Filmowego w 20 kinach w Niemczech, Polsce i Czechach wyświetlonych zostanie około 90 aktualnych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych z trzech sąsiedzkich krajów oraz Europy Wschodniej.

W programie do 19 maja oprócz trzech konkursów i różnych sekcji filmowych znajdzie się także wieczór autorski, koncerty, wystawa i wiele więcej.

Punktem kulminacyjnym festiwalowego tygodnia będzie koncert ukraińskiej raperki alyony alyony, 18 maja w Kühlhaus Görlitz. Tutaj też, również 18 maja, odbędzie się uroczyste wręczenie nagród.

Pełny program festiwalu będzie dostępny od 15 kwietnia pod adresem: neissefilmfestival.net

Obserwujcie nas na facebook twitter instagram

Loading

Reklama
Reklama