Legalne zakłady bukmacherskie, a ustawa hazardowa – jaki ma na nie wpływ?

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej nowelizacji ustawy o grach hazardowych oraz temu, jaki wpływ na branżę hazardową mają jej nowe przepisy.

You are currently viewing Legalne zakłady bukmacherskie, a ustawa hazardowa – jaki ma na nie wpływ?

ZAKŁADY BUKMACHERSKIE, A USTAWA HAZARDOWA – JAKI MA WPŁYW NA ROZWÓJ BRANŻY?

Zakłady bukmacherskie to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów elektronicznej rozrywki dla osób pełnoletnich. Po nowelizacji ustawy hazardowej, której nowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia 2017 roku, co roku przybywa zarówno legalnych bukmacherów, jak i użytkowników aktywnie korzystających z ich oferty. Co czwarty dorosły Polak przed 60-tym rokiem życia obstawia wyniki sportowe w zakładach bukmacherskich. Branża generuje rocznie wielomiliardowe obroty. Jak na jej rozwój wpłynęła nowelizacja ustawy o grach hazardowych i jakie podjęto kroki w celu zminimalizowania szarej strefy?

Wpływ branży hazardowej na gospodarkę

W ciągu ostatnich sześciu lat podwoiły się wpływy z branży hazardowej do budżetu państwa, około 2/3 pochodzi z Totalizatora Sportowego. Rośnie też poziom zatrudnienia na rynku hazardowym, a wygrane napędzają wzrost konsumpcji. Sektor ten nieustannie dynamicznie się rozwija, mimo że szara strefa to nadal około połowa udziałów całego rynku. W walce z nią ma pomóc poszerzenie możliwości reklamowania legalnych usług hazardowych.

Od momentu nowelizacji ustawy hazardowej 1 kwietnia 2017 roku, do roku 2022, wpłaty do Skarbu Państwa z branży zwiększyły się o 100 procent – z kwoty 2 mld 643 mln, do 5 mld 288 mln. Aż 2/3 udziału ma w tym Totalizator Sportowy – monopolista w kategorii gier liczbowych, loterii pieniężnych, salonów gier z automatami i gier kasynowych. Same dopłaty Totalizatora Sportowego na fundusz rozwoju polskiej kultury i sportu wzrosły z 986 mln zł w roku 2017, do 1 mld 351 mln zł w roku 2022.

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/608126755951231027/

Zatrudnienie w branży hazardowej w ciągu ostatnich sześciu lat wzrosło o 60 procent, wzrosły też jej przychody – o 71% w przypadku Totalizatora Sportowego i 29% jeśli chodzi o pozostałe podmioty. Wygrane bezpośrednio wpływają na rozwój konsumpcji w Polsce, szczególnie w handlu i na rynku nieruchomości. Spowodowało to wzrost wartości dodanej w gospodarce o prawie 2 mld zł, dochody ludności zwiększyły się o ponad pół miliarda zł netto, a zatrudnienie o 10 tys. osób.

Zakłady bukmacherskie, a ustawa hazardowa

Nowelizacja ustawy hazardowej, której nowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia 2017 roku, skutecznie określiła i uregulowała prawo dotyczące zakładów bukmacherskich w Polsce. Od momentu jej uchwalenia, do prowadzenia legalnej działalności bukmacherskiej w Polsce wymagana jest licencja przyznawana przez Ministerstwo Finansów, zwykle na okres sześciu lat, z możliwością jednorazowego jej odnowienia na taki sam okres czasu. Dzięki temu z polskiego rynku wycofały się nielicencjonowane zagraniczne podmioty, a na ich miejsce zaczęły powstawać liczne legalne firmy bukmacherskie, których jest już ponad 20. Listę legalnych bukmacherów online bez problemu można znaleźć w Internecie. Oferują oni w pełni legalne licencjonowane zakłady bukmacherskie, a ustawa hazardowa reguluje przepisy prawne, określające ich funkcjonowanie i jego szczegółowe warunki i zasady.

Jak założyć firmę bukmacherską w Polsce?

W celu uzyskania pozwolenia Ministra Finansów na prowadzenie zakładów bukmacherskich w Polsce należy spełnić szereg rygorystycznych wymagań (https://6krokow.pl/-czy-latwo-otworzyc-firme-bukmacherska-w-polsce-jakie-warunki-nalezy-spelnic/). Przede wszystkim mogą się o nie ubiegać wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne, dysponujące kapitałem zakładowym w wysokości co najmniej 2 miliony złotych, pochodzącym oczywiście z legalnych źródeł.

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/1091348922175731233/

Wnioskująca o zezwolenie spółka nie może zalegać z podatkami, opłatami celnymi czy płatnościami do ZUS. Musi też posiadać siedzibę lub przedstawicielstwo w Polsce, a także prowadzić stronę internetową w języku polskim, pod adresem zakończonym „pl”. Zobowiązana jest także do odprowadzania podatku w wysokości 12% od każdego zawartego zakładu, a w przypadku wygranych przekraczających 2280 zł, dodatkowych 10%. Przedstawiciele branży hazardowej postulują o zmianę systemu opodatkowania, który w porównaniu z innymi krajami jest dość restrykcyjny. Według nich ma to jeszcze skuteczniej pomóc w walce z szarą strefą rynku hazardowego, oferującego nielegalne zakłady bukmacherskie, a ustawa hazardowa ma z tym walczyć.

Rejestr Domen Zakazanych – co to jest?

Jednym z najważniejszych przepisów prawnych znowelizowanej ustawy o grach hazardowych jest utworzenie tak zwanego Rejestru Domen Zakazanych, czyli listy nielegalnych stron hazardowych – kolejnego narzędzia do walki z szarą strefą. Rejestr jest regularnie aktualizowany, a dostawcy Internetu mają obowiązek blokowania dostępu do stron w nich zawartych w ciągu 48 godzin od momentu ich opublikowania. Operatorzy bezpiecznych płatności online mają na to natomiast 30 dni. Korzystanie z usług operatorów działających niezgodnie z literą polskiego prawa grozi wysokimi karami finansowymi.

Jeśli chcemy grać bezpiecznie, warto to robić legalnie, wyłącznie u licencjonowanych podmiotów. Należy również pamiętać, że hazard może uzależniać, i grać rozsądnie, z umiarem i głową. Może w tym pomóc regulamin odpowiedzialnej gry, publikowany na stronach bukmacherów, do czego zobowiązuje ich również ustawa. W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów popadania w nałóg hazardowy, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Artykuł utworzony przy wsparciu Dawida Żurawskiego, redaktora Probukmacher.pl, który ma ponad 6 lat doświadczenia w branży.

Loading

Reklama
Reklama