Kosmiczne ceny

Choć cena węgla w portach jest najniższa od kwietnia, to polskie spółki węglowe podniosły stawki dla klientów indywidualnych. „Ceny przesadzone, a nawet kosmiczne” – komentują internauci. Tylko w jednym sklepie można skorzystać z promocji.

You are currently viewing Kosmiczne ceny

Na wakacyjne wyprzedaże, które obserwujemy na giełdach, nie mogą liczyć Polacy szukający węgla. Portal spidersweb.pl donosi, że w portach ARA cena węgla spadła do 104 dolarów i jest najniższa od kwietnia 2024 r.

To porty Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia, które uchodzą za kluczowy węzeł europejskiego łańcucha dostaw, więc można by zakładać, że podobny trend będzie widoczny też w Polsce.

Nic bardziej mylnego. Spółki węglowe w Polsce, które prowadzą sprzedaż węgla do klientów indywidualnych, zdecydowały się na podwyższenie cen od początku lipca.

Ile kosztuje węgiel? Ceny w górę

W sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Karolinka Groszek Premium kosztuje 1750 zł/t, a Pieklorz Groszek Premium – 1550 zł/t. Za węgiel typu kostka i orzech trzeba zapłacić od 1200 do 1420 zł/t. Dla porównania jeszcze pod koniec czerwca np. orzech Marcel kosztował 1100 zł/t (bez rabatu) a teraz – 1250 zł/t.

PGG to jedyny sklep, który oferuje jeszcze promocje, choć mniej atrakcyjne niż w poprzednich miesiącach. W lipcu w ramach „Wiosennych Rabatów” można obniżyć cenę węgla o 100 zł/t przy zakupie co najmniej 2 t. W czerwcu te kody pozwalały na oszczędność rzędu 150 zł/t, a w kwietniu i maju – 200 zł/t.

Nowy cennik obowiązuje również w Węglokoksie Kraj. Za Boberek groszek plus luzem trzeba obecnie zapłacić 1537,50 zł. Z kolei Skarbek groszek premium luzem kosztuje 1722 zł, a w wersji workowanej – 1968 zł.

Drożej jest także w Południowym Koncernie Węglowym. Tutaj workowany ekogroszek Sobieski jest sprzedawany za 1430 zł, a luzem – za 1280 zł. Workowany ekogroszek Jaret plus można nabyć za 1360 zł, a luzem – za 1210 zł. Węgiel kostka kosztuje od 1160 do 1190 zł, a węgiel orzech – od 1150 do 1260 zł.

Polacy komentują podwyżki w PGG. „Ceny przesadzone”

W mediach społecznościowych szerokim echem odbiła się podwyżka w PGG. „Jak wam się nowiuśkie ceny podobają” – takie pytanie padło na grupie na Facebooku, na której użytkownicy wymieniają się doświadczeniami z zakupu węgla.

„Wygrali ci co kupili w maju” – przekonuje jeden z internautów, nawiązując do korzystniejszych promocji w PGG.

„Ceny przesadzone, a biorąc pod uwagę cenę węgla na giełdzie światowej – kosmiczna” – ocenia kolejny użytkownik.

„Zobaczcie jak szybko węgla nakopali. Jak były kupony to go nie było” – wskazuje inna osoba, przypominając problemy, z którymi mierzyli się niektórzy poszukujący węgla.

Pod koniec czerwca informowaliśmy w WP Finanse, że zdaniem użytkowników strona internetowa sklepu PGG „się przycinała”, a wybór węgla był znikomy.

Internauci podejrzewali wówczas, że w ostatniej chwili ludzie rzucili się na promocję „Aktywny Klient 2023”, która obowiązywała tylko do końca czerwca. Specjalne kody pozwalały na zakup węgla z rabatem rzędu 250 zł, ale tylko tym osobom, które zrobiły zakupy w PGG między 1 września 2022 r. a 31 sierpnia 2023 r. i odebrały zamówienie.

Źródło: finanse.wp.pl

Loading

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama