Koncert Jubileuszowy z okazji 75-lecia Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Turów zaprasza mieszkańców na wyjątkowy koncert z okazji 75-lecia Zakładowej Orkiestry Dętej.

You are currently viewing Koncert Jubileuszowy z okazji 75-lecia Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego Turów

Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego Turów zagra w sobotę, 20 stycznia o godz. 16:00 w Bogatyńskim Ośrodku Kultury wyjątkowy koncert dla mieszkańców zorganizowany w związku z obchodami jej 75-lecia. W programie koncertu nie zabraknie niespotykanych nigdzie indziej aranżacji popularnych utworów muzycznych w wykonaniu turoszowskich muzyków, których wspomogą znakomici soliści.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

“Kultywowanie i pielęgnowanie tradycji zawsze stanowiło ważny element obyczajowości górników z Kopalni Turów. Jednym z ogniw spajających naszą lokalną społeczność jest Zakładowa Orkiestra, która nieprzerwanie gra dla mieszkańców od 75 lat. Przed nami wyjątkowy koncert z okazji jej jubileuszu. Zapraszamy wszystkich do Bogatyńskiego Ośrodka Kultury na wyjątkowe, muzyczne przeżycie, podczas którego tradycyjne brzmienia połączą się z nowoczesnością. Dobrej energii z pewnością nie zabraknie” – podkreśla Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Turów.

 

 

Podczas koncertu muzycy z Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego Turów zagrają zarówno klasyczne dzieła tj. Husaria Marsz, William Tell czy „Nella fantasia”, a także dobrze znane, współczesne utwory m.in. „Aleja Gwiazd”, „List do Matki”, „Dziwny jest ten świat”, „Bo Jo Cie kochom”, „It’s Raining men” czy „Wake Me Up Before You Go-Go”. Muzykom górniczej orkiestry towarzyszyć będą wybitni wokaliści, którzy sprawią, że grane utwory na długo pozostaną w pamięci widzów.

Repertuar orkiestry zmieniał się na przestrzeni lat. Na początku były to tradycyjne marsze, polki i walce, a z biegiem lat rozrastał się o popularne przeboje, muzykę klasyczną, filmową, pieśni i hymny. Zakładowe archiwa kryją w sobie instrumenty i mundury używane od początku jej powstania, a biblioteka muzyczna mieści już ponad 1000 granych tytułów. Orkiestra z Kopalni Turów, będąca jedyną orkiestrą reprezentacyjną w regionie, na co dzień gra na wielu, ważnych lokalnie wydarzeniach. Swoją muzyką uświetnia przede wszystkim święta branżowe, uroczystości zakładowe, państwowe i kościelne, ale również, dożynki, dni miasta czy obchody rocznicowe. W zespole gra aktualnie 14 muzyków, wszyscy są pracownikami Kopalni Turów. Dodatkowo czterech artystów wspiera swoim kunsztem zakładową orkiestrę w bogatym repertuarze. Od 2017 roku jej kapelmistrzem jest Pan Mariusz Sawicki.

Orkiestra od początku stanowiła wyjątkową reprezentację zakładu, ale granie w niej brało się także z tradycji przekazywanej często z pokolenia na pokolenie. Gramy zawsze, niezależnie od pory roku czy pogody, w galowych mundurach, z dumą reprezentując Kopalnię Turów. Będzie nam niezmiernie miło zagrać dla Państwa w najbliższą sobotę na jubileuszowym koncercie w Bogatyńskim Ośrodku Kultury – powiedział Mariusz Sawicki, kapelmistrz Zakładowej Orkiestry Dętej KWB Turów.

Serdecznie zapraszamy!

 

Źródło: powiatzgorzelecki.pl

Loading

Reklama
Reklama