Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Decyzja o wyjeździe do pracy w niemieckiej opiece nigdy nie jest łatwa. To, co nieznane, często wzbudza obawy i wątpliwości.

You are currently viewing Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?
Postanowiliśmy więc nieco przybliżyć Ci specyfikę zawodu i opisać obowiązki, które będziesz wykonywać na szteli. Ufamy, że pomoże Ci to zdecydować, czy praca opiekunki jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Dzień z życia opiekunki seniora

Zakres obowiązków, które wykonuje opiekunka w Niemczech, zwykle jest podobny. Może różnić się w zależności od konkretnej szteli. Wszystko zależy od tego, jakie wymagania i oczekiwania ma rodzina seniora, a także on sam. Jednak ramy typowego dnia w opiece zawsze są podobne.

Dzień rozpoczyna się w chwili, gdy podopieczny się obudzi. Opiekunka ma za zadanie towarzyszyć mu w porannej toalecie. Czasami jest to tylko obecność i gotowość do pomocy, innym razem asysta, a niekiedy seniora trzeba wyręczyć. Osobę leżącą myje się w łóżku – istnieją specjale techniki higieniczne i ułatwienia dla opiekunów ludzi obłożnie chorych.

Jeśli do seniora przychodzi pielęgniarka, to jej wizyty zazwyczaj należy spodziewać się właśnie rano. To ona rozdziela leki i wykonuje zastrzyki czy zabiegi. Opiekunce domowej nie wolno tego robić: może jedynie przypominać i pilnować, by podopieczny zażył przepisane lekarstwa.

Następnie opiekunka szykuje śniadanie, które je wspólnie z seniorem. Jeśli jest taka potrzeba, pomaga mu lub karmi. Po śniadaniu osoba starsza odpoczywa, czyta, ogląda telewizję lub oddaje się swojemu hobby, a opiekunka zajmuje się domem. Jest to czas na robienie zakupów, sprzątanie i przygotowywanie obiadu. Około południa trzeba podać obiad. Później podopieczny ma drzemkę. Godziny popołudniowe są też czasem na wspólne aktywności: spacer, gra w gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek, rozmowy. Niekiedy o tej porze seniora odwiedzają goście.

Około 18 opiekunka podaje kolację, a po niej pomaga osobie starszej w wieczornej toalecie. Gdy senior zaśnie, opiekunka ma czas wolny.

Obowiązki opiekunki pracującej w Niemczech

Prześledziliśmy już dzień opiekunki seniora. Jednak wciąż nie mamy zestawienia obowiązków, jakie musi ona wykonywać. Istnieją bowiem główne zadania opiekunki, które zawsze są od niej wymagane, a także poboczne – nie muszą być obecne na każdej szteli. Co zatem opiekunka w Niemczech robi niezależnie od zlecenia?

 • Pomaga seniorowi w czynnościach, których sam już nie jest w stanie wykonać.
 • Podaje posiłki i pomaga w ich spożywaniu.
 • Przypomina o zażywaniu leków.
 • Dba o dobre samopoczucie podopiecznego.
 • Utrzymuje kontakt z rodziną seniora, informuje ją o jego stanie zdrowia i kondycji.

Do obowiązków, które nie zawsze są spotykane na szteli, należą:

 • sprzątanie mieszkania,
 • gotowanie,
 • robienie zakupów,
 • zawożenie seniora do lekarza,
 • załatwianie spraw urzędowych,
 • opieka nad zwierzęciem podopiecznego.

Czas wolny w opiece w Niemczech

Każda opiekunka pracująca w Niemczech ma prawo do chwili dla siebie. Zawód ten jest trudny i wymagający, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego odpoczynek jest tak istotny. Chwila wytchnienia pomaga opiekunce odzyskać siły i wrócić do pracy z nową energią. Warto więc poruszyć ten temat podczas pierwszego spotkania z rodziną seniora. To, ile czasu wolnego będziesz mieć, zależy i od Ciebie, i od nich. Bądź więc otwarta na dyskusję, ale i asertywna. Masz prawo do wolnej chwili, gdyż tylko wypoczęta opiekunka jest w stanie dobrze zająć się podopiecznym.

Praca opiekunki w Niemczech, choć trudna, może dać wiele radości i satysfakcji. Zanim jednak zaczniesz odpowiadać na oferty pracy, dobrze dowiedzieć się, jakie obowiązki na Ciebie czekają. W ogłoszeniach zamieszczonych na SenioPort znajdziesz ich dokładny wykaz: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Loading

Reklama
Reklama