Ile alkoholu sprzedaje się na stacjach paliw?

Duża część Polaków jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Dla największych sieci byłby to problem. Czołowi gracze z Orlenem na czele na temat wpływów ze sprzedaży alkoholi nie chcą się wypowiadać. BP przekonuje, że choć sprzedaż alkoholu sama w sobie nie stanowi głównej pozycji w przychodach, odgrywa pewną ważną rolę.

You are currently viewing Ile alkoholu sprzedaje się na stacjach paliw?

W Ministerstwie Zdrowia prowadzone są analizy dotyczące możliwości wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliwowych. Szefowa resortu Izabela Leszczyna przyznała, że jest zwolenniczką takiego rozwiązania. Jest szansa, że rząd w tej kwestii mógłby liczyć na wsparcie opozycji. Były premier Mateusz Morawiecki też jest na „tak”.

Jak duża jest skala sprzedaży alkoholu na stacjach paliw? Z danych Nielsen IQ opracowanych dla Business Insidera sprzed dwóch lat wynikało, że napoje alkoholowe stanowią 47,6 proc. sprzedaży pozapaliwowej na polskich stacjach benzynowych.

Prezes Polskiej Izby Handlu przyznawał, że wyroby alkoholowe w sklepach na stacjach benzynowych i w małych sklepach stanowią ważną część sprzedaży.

W Business Insiderze zwróciliśmy się do czołowych sieci stacji paliw w Polsce z pytaniem o to, jak dużą część sprzedaży stanowi u nich alkohol. O jakich kwotach mowa i jakie to ma dla nich znaczenie? W związku z gorącą dyskusją na ten temat niemal wszyscy w branży nabrali wody w usta.

Orlen, Shell i sieć Moya chowają się za tajemnicą handlową i podkreślają, że tak szczegółowe dane o sprzedaży są poufne. Circle K zupełnie milczy. Jedynie przedstawiciele BP mieli odwagę, by zabrać w sprawie jakikolwiek głos.

BP o zakazie handlu alkoholem na stacjach paliw

Stacje paliw stanowią marginalną część rynku sprzedaży alkoholu w Polsce” — przekonuje sieć BP. Przywołuje dane z 2023 r., że przez stacje paliw na rynek trafiło około 2 proc. wszystkich typów alkoholi.

W firmie BP sprzedaż całej kategorii alkoholi stanowi kilkuprocentowy udział w obrocie sklepów na stacjach paliw” — czytamy w oświadczeniu. Jednocześnie sieć podkreśla, że choć sprzedaż alkoholu sama w sobie nie stanowi głównej pozycji w przychodach sklepu przy stacji paliw, to jednak odgrywa ona ważną rolę z punktu widzenia „komplementarności oferty sklepowej”.

„Brak możliwości sprzedaży alkoholu w tego typu sklepach byłby nierównym traktowaniem tych punktów sprzedaży wobec innych obiektów handlowych, oferujących ten asortyment bez ograniczeń” — zauważa BP.

Alkohol na stacji paliw. Co sądzą Polacy?

Prawie połowa Polaków popiera wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Takie wnioski płyną z sondażu przeprowadzonego przez SW Research.

Sondażownia w badaniu zapytała respondentów: „Czy jesteś za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach paliw?”. W odpowiedzi prawie połowa ankietowanych (48,1 proc.) odpowiedziała twierdząco, podczas gdy 35 proc. wyraziło sprzeciw. Pozostałe 17 proc. badanych nie miało wyrobionego zdania na ten temat.

Podział według płci pokazuje, że co druga kobieta (49,9 proc.) popiera zakaz, w porównaniu z nieco niższym odsetkiem mężczyzn (46 proc.).

Źródło: businessinsider.com.pl

Loading

Reklama
Reklama