Groźny wypadek na hulajnodze

15-letnia kierująca nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad hulajnogą w wyniku czego się przewróciły.

You are currently viewing Groźny wypadek na hulajnodze

W minioną sobotę, po godzinie 18:00 dyżurny zgorzeleckiej komendy został powiadomiony o wypadku dwóch osób na hulajnodze elektrycznej do którego doszło na jednej z dróg w gminie Zawidów. Na miejsce niezwłocznie zostały skierowane służby ratunkowe.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń 15-latka kierując hulajnogą elektryczną wraz z 14-letnią pasażerką nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych, straciła panowanie nad hulajnogą w wyniku czego się przewróciły.

Niestety jedna z nastolatek w wyniku zdarzenie odniosła poważane obrażenia.

Teraz pod nadzorem prokuratora policjanci będą wyjaśniać wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o stosowanie się do obowiązujących przepisów i zachowanie ostrożności.

Przypominamy obowiązujące przepisy związane z hulajnogą elektryczną.

 

 

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna: dzieci

Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,

 

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Loading

Reklama
Reklama