Elektryczny samochód dostawczy spod Zgorzelca

Czterdziestu młodych inżynierów i mechaników spod Zgorzelca w niespełna trzy lata stworzyło pierwszy polski dostawczy samochód elektryczny. Trwają testy czterech wyprodukowanych prototypów.

You are currently viewing Elektryczny samochód dostawczy spod Zgorzelca

W Trójcy pod Zgorzelcem w niewielkim warsztacie grupa młodych pasjonatów motoryzacji zaprojektowała, skonstruowała i wykonała pierwszy polski dostawczy pojazd z napędem elektrycznym.

Pojazd dostawczy w kategorii N1, skonstruowany w pełni w Polsce, posiadający 70% komponentów z polskiego rynku – mówi Piotr Gryszczuk, główny konstruktor pojazdu EVAN.

Choć wygląda futurystycznie, jest w pełni funkcjonalny. Na jednym ładowaniu pokonuje 400 kilometrów i jest w stanie przewieźć ponad tonę ładunku, – Ta polska motoryzacja zaginęła, tego nie ma. Wszyscy inżynierowie wyjechali za granicę, pracują w koncernach. Chcemy to odbudować – mówi Stanisław Smykowski, główny mechanik projektu EVAN.

 

 

Projekt pierwszego polskiego elektrycznego dostawczaka powstał trzy lata temu. Konstruktorzy wygrali konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wszystkie elementy powstają w manufakturze pod Zgorzelcem.

Jak mówią konstruktorzy – najważniejsze i najtrudniejsze było zaprojektowanie i wykonanie autorskiego podwozia „EAGLE”. W pojeździe o nazwie EVAN innowacji jest jednak znacznie więcej.

Zainstalowaliśmy odwracalną pompę ciepła, która w warunkach zimowych jest w stanie generować ciepło w bardzo wydajny sposób – informuje Szymon Dereń, kierownik prototypowni projektu EVAN.

Co najważniejsze i najciekawsze EVAN już jeździ, i to nie byle jak. – Jak to w autach elektrycznych, nie ma dźwięku silnika, mamy tylko dźwięk napędu, wentylacji czy oporów toczenia całego pojazdu – opowiada Piotr Gryszczuk.

Wyprodukowanie pierwszego prototypu kosztowało ponad 20 mln zł (fot. TVP3 Wrocław)

Źródło: Fakty TVP3 Wrocław

Loading

Reklama
Reklama