Czym jest szczoteczka ultradźwiękowa?

W czasie, gdy wciąż wiele osób dopiero przekonuje się do szczoteczek sonicznych, coraz większą popularność zyskują szczoteczki ultradźwiękowe.

You are currently viewing Czym jest szczoteczka ultradźwiękowa?
Czym różnią się oba typy wspomnianych szczoteczek? Czym tak naprawdę są ultradźwięki i jak działają szczoteczki oparte na ich właściwościach? Jakie zalety stosowania szczoteczek ultradźwiękowych możemy wymienić? Ile kosztują tego typu przyrządy? Odpowiedzi na zadane pytania znajdziesz w naszym artykule.

 

Ultradźwięki to fale o bardzo dużej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Są one jednak w pełni bezpieczne dla zdrowia człowieka. Ich ważną cechą jest fakt, iż są one przenoszone pomiędzy tkankami, dzięki czemu docierają głęboko i uwalniają swoje terapeutyczne oraz lecznicze właściwości. Rolą ultradźwięków jest przede wszystkim rozrywanie łańcuchów bakterii. Oprócz tego masują dziąsła i tym samym wzmacniają je oraz poprawiają ich ukrwienie.

Jak działa szczoteczka ultradźwiękowa?

Szczoteczki ultradźwiękowe to jedne z najbardziej zaawansowanych pod kątem technologicznym szczoteczek dostępnych na rynku. Ich działanie opiera się o technologię fal ultradźwiękowych, które pozbywają się bakterii chorobotwórczych znajdujących się w jamie ustnej. Stosowanie szczoteczek ultradźwiękowych zapobiega występowaniu próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i chorób przyzębia.

Urządzenie ultradźwiękowe emituje fale o częstotliwości do 1,6 MHz, co odpowiada 96 000 000 pulsacji na minutę. Dzięki temu możliwa jest redukcja płytki nazębnej czy osadów powierzchniowych bez ich mechanicznego ścierania. Fale ultradźwiękowe docierają także do trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni między zębowych, kieszeni dziąsłowych czy elementów aparatu ortodontycznego. Badania potwierdzają, iż tego typu szczoteczki są w stanie usuwać nawet do 97% bakterii zgromadzonych w jamie ustnej. Są one rekomendowane zwłaszcza tym osobom, które skarżą się na problemy z dziąsłami, przeszły zabieg chirurgiczny zębów lub tym, którzy posiadają mosty, korony, implanty oraz inne wypełnienia.

Czym różni się szczoteczka ultradźwiękowa od sonicznej?

Szczoteczka ultradźwiękowa generuje fale o dużo wyższej częstotliwości niż szczoteczka soniczna. Poza tym fale ultradźwiękowe docierają na odległość 5 mm od zakończenia włosia, podczas gdy odległość między zwykłymi falami dźwiękowymi a włóknami szczoteczki sonicznej wynosi do 4 mm.

Szczoteczki ultradźwiękowe często nazywane są szczoteczkami terapeutycznymi. W odróżnieniu od szczoteczek sonicznych nie generują ruchu włókien czy główki. Szczotkując nimi zęby, wykonujemy takie same ruchy jak w przypadku szczoteczek manualnych. Z kolei praca przyrządów sonicznych oparta jest o ruch wymiatający włókien, dzięki któremu możliwe jest mechaniczne usuwanie osadów i bakterii w bezpieczny sposób.

Wspomniane typy szczoteczek do zębów polecane są nieco innym grupom odbiorców. Szczoteczka ultradźwiękowa sprawdzi się u osób z poważnymi dolegliwościami dziąseł, a także u użytkowników aparatów ortodontycznych, podczas gdy urządzenia soniczne rekomendowane są wszystkim tym, którym zależy na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej.

Zalety stosowania szczoteczki ultradźwiękowej

Oto zalety wynikające ze stosowania szczoteczki ultradźwiękowej:

  • usuwają do 97% bakterii z jamy ustnej
  • poprawiają stan dziąseł poprzez ich masaż
  • działają nawet 1000 razy szybciej niż szczoteczki soniczne
  • zapobiegają tworzeniu się kamienia nazębnego
  • docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej
  • gwarantują pełne bezpieczeństwo dziąseł i zębów
  • zapobiegają stanom zapalnym i chorobom dziąseł oraz przyzębia
  • ich działanie przyspiesza gojenie się ran po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej.

Ile kosztuje szczoteczka ultradźwiękowa?

Szczoteczki ultradźwiękowe są droższe od szczoteczek rotacyjnych czy sonicznych. Decydując się na zakup takiego urządzenia, musimy liczyć się z kosztem na poziomie minimum 500-600 złotych, przy czym jest to cena za najtańsze modele. Szczoteczki ultradźwiękowe z wieloma trybami pracy i funkcjami usprawniającymi proces szczotkowania zębów kosztują nawet powyżej 1000 złotych.

Loading

Reklama
Reklama