Czym jest cyrkulator powietrza?

Cyrkulator powietrza to urządzenie, które może stanowić ciekawą alternatywę dla klasycznego wiatraka. Oba te urządzenia nie różnią się znacznie wyglądem, a mimo to służą do różnych celów. Czym więc jest cyrkulator powietrza i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy.

You are currently viewing Czym jest cyrkulator powietrza?

Co to jest cyrkulator powietrza?

Cyrkulator powietrza to urządzenie bardzo podobne wyglądem do klasycznego wiatraka używanego w trakcie upalnych dni lata. Posiada podobne przyciski funkcyjne oraz zbudowany jest w ten sam sposób. W środku urządzenia umieszczony jest wentylator służący do rozprowadzania powietrza. Jednak w przypadku cyrkulatora mamy do czynienia z urządzeniem, którego można używać zarówno latem, jak i zimą.

Główną funkcją cyrkulatora jest rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu w celu wyrównania temperatur. Powietrze tłoczone jest w stałym ruchu obiegowym, a więc góra i dół. Latem cyrkulator można umieścić obok chłodnego korytarza, aby wyrównać temperatury w domu. Natomiast zimą przy grzejnikach, aby uzyskać równomierną cyrkulację ciepła. Należy mieć świadomość, że cyrkulatory nie ochładzają powietrza, a jedynie je mieszają. Nie zastępują więc innych urządzeń, które służą typowo do zmniejszenia temperatury w pomieszczeniu.

Cyrkulator powietrza zaprojektowany jest do pracy w większych pomieszczeniach niż zwyczajny wentylator. Tym samym jest wydajniejszy w tłoczeniu dużej ilości powietrza w krótkim czasie. Charakteryzuje się także głośniejszą pracą. Na rynku nie ma dużego zróżnicowania pod kątem wyglądu cyrkulatorów. Większość produktów jest bardzo do siebie podobna. Są to zazwyczaj urządzenia podłogowe o kilkustopniowej regulacji prędkości nawiewu.

Na co zwrócić uwagę wybierając cyrkulator powietrza?

Planując zakup cyrkulatora powietrza, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Należy zacząć od podstawowego, jakim jest prędkość obrotów wiatraka. Im jest większa, tym bardziej wydane jest urządzenie. Co przekłada się na szybsze tłoczenie powietrza i efektywniejsze wyrównywanie temperatury w pomieszczeniu. Zazwyczaj jednak wiąże się z tym negatywna cecha urządzenia, jaką jest nadmiernie generowany hałas. Na co również należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

Nowoczesne urządzenia mogą być wyposażone w inteligentne funkcje sterujące. Jeśli zależy nam na wygodzie, to warto sięgnąć po urządzenie z pilotem oraz programatorem. Dzięki temu z łatwością możemy sterować nie tylko prędkością i kątem obrotu, ale także ustawić automatyczne wyłączenie cyrkulatora po określonym czasie.

Loading

Reklama
Reklama