BOGATYNIA – X Miejsko-Gminne Zmagania „Uczę się bezpiecznie żyć”

9 kwietnia w Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bolesława Chrobrego w Bogatyni odbyła się X edycja Miejsko-Gminnych Zmagań dla dzieci i młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć”.

You are currently viewing BOGATYNIA – X Miejsko-Gminne Zmagania „Uczę się bezpiecznie żyć”

Konkurs otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia pan Wojciech Dobrołowicz.

Celem X Miejsko-Gminnych Zmagań „Uczę się bezpiecznie żyć” było popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży tematyki pierwszej pomocy oraz podnoszenie poziomu świadomości kultury bezpieczeństwa ekologicznego.

Uczniowie biorący udział w zmaganiach sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności niesienia pomocy sobie i innym w sytuacjach kryzysowych oraz zagrażających życiu.

Jeszcze przed rozpoczęciem zmagań pan Mirosław Plichta nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa i prowadzący szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej wraz z uczennicami klasy o profilu zdrowotnym z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu przeprowadził pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz prawidłowego ułożenie osoby nie przytomnej ale oddychającej w pozycji bocznej bezpiecznej.

W realizacji konkursu pomagali przedstawiciele: Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bogatyni, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogatyni, Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieniawce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Porajowie, Straży Miejskiej w Bogatyni oraz Komisariatu Policji w Bogatyni.

Tematyka konkursu:

1. Bezpieczeństwo ekologiczne – edukacja ekologiczna

Segregacja odpadów

Postępowanie ze zwierzętami – atak psa

Turystyka a rekreacja – szlaki w górach

2. Bezpieczeństwo dnia codziennego

Wezwanie pogotowia ratunkowego. Pomoc przy złamaniach – złamanie zamknięte nogi – podudzia

Wezwanie pogotowia ratunkowego. Pomoc przy złamaniach – złamanie zamknięte ręki – przedramię

Wezwanie pogotowia ratunkowego. Pomoc przy oparzeniach

Pomoc przy nieprawidłowym oddechu

Pomoc przy dużym krwotoku i wstrząsie

Pomoc przy hipotermii, odmrożeniach

W konkursie uczestniczyły szkoły z gminy Bogatynia: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa w Działoszynie, Szkoła Podstawowa z Porajowa oraz Szkoła Podstawowa nr 5. W sumie wzięło udział 28 uczestników. Każdą szkołę reprezentowała drużyna złożona z 3 zawodników w kategoriach klas I-III, IV-VI oraz indywidualnie uczniowie klas VII-VIII.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody w postaci apteczek pierwszej pomocy oraz słodki poczęstunek i wodę.

tekst: Agata Połoczańska-Łudzeń

Źródło: Bogatynia.pl

Loading

Reklama
Reklama