BOGATYNIA – Festyn Europejski na jubileusz 20-lecia rozszerzenia UE

Wydarzenie na Trójstyku Polski, Czech i Niemiec – 27 kwietnia miasta Hrádek n.N., Zittau i Bogatynia wraz z instytucjami UE i partnerami z Polski, Czech i Niemiec zapraszają na obchody Dnia Europy na Trójstyku w pobliżu Zittau w Saksonii.

You are currently viewing BOGATYNIA – Festyn Europejski na jubileusz 20-lecia rozszerzenia UE

Wydarzenie upamiętnia jubileusz 20-lecia przystąpienia Polski, Czech i ośmiu innych krajów do UE dnia 1 maja 2004 i rozpocznie się o godz. 11.00. Wstęp wolny. Trzej burmistrzowie miast Zittau, Bogatynia i Hrádek n.N. oficjalnie otworzą imprezę o godz. 12.00.

Oprócz barwnego programu scenicznego z trzech krajów, odwiedzający będą mogli przedyskutować ważne dla nich kwestie dotyczące Europy bezpośrednio z politykami podczas pikniku politycznego. Na wielu stoiskach będzie można uzyskać informacje na temat kwestii europejskich, współpracy transgranicznej, a w szczególności zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca. Nie zabraknie praktycznych zajęć europejskich dla dzieci i rodzin, a program uzupełnią regionalne specjały kulinarne. Kolejka Europa Express zapewni relaksujący dojazd na miejsce wydarzenia. Wieczorem zapłoną również tradycyjne ogniska trzech krajów.

Barbara Gessler, przedstawicielka Komisji Europejskiej w Niemczech, powiedziała: „Cieszę się, że świętujemy 20. rocznicę rozszerzenia UE z naszymi czeskimi i polskimi sąsiadami w tym symbolicznym miejscu. Wraz z mieszkańcami regionów Trójstyku chcielibyśmy spojrzeć wstecz na to, co osiągnęliśmy wspólnie jako obywatele UE w ciągu ostatnich dwudziestu lat – w Europie bez granic, bez murów. Chcemy spojrzeć w przyszłość i omówić, w jaki sposób możemy rozwijać naszą pokojową, demokratyczną Europę i utorować drogę innym krajom do przyłączenia się do naszej wspólnoty. Chciałbym podziękować wszystkim partnerom z trzech państw członkowskich, którzy zorganizowali tę uroczystość wraz z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej”.

 

 

Święto Europy to wspólny projekt przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Niemczech ze Związkiem Miast Zittau, Bogatynia i Hrádek n.N., Saksońskim Ministerstwem Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania, Biurem Łącznikowym Parlamentu Europejskiego w Niemczech, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz ich partnerów z Polski i Czech, jak również regionalnymi przedstawicielstwami centrów informacyjnych EUROPE DIRECT.

Bliższe informacje pod adresem www.zittau.de/europafest

Loading

Reklama
Reklama