79. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

16 kwietnia 1945 żołnierze II Armii Wojska Polskiego przystąpili pod Toporowem do forsowania Nysy Łużyckiej.

You are currently viewing 79. rocznica Forsowania Nysy Łużyckiej

Był to I etap Operacji Łużyckiej – jednej z najkrwawszych i najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej.

Burmistrz Miasta Zgorzelec wraz z organizacjami, stowarzyszeniami oraz Związkami Kombatanckimi serdecznie zaprasza do udziału w uroczystościach 79. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej.

Uroczystości przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego z udziałem Kompanii Honorowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii oraz Orkiestry Górniczej KWB Turów rozpoczną się o godzinie 12:00 we wtorek, 16 kwietnia.

 

 

Program obchodów:

16 kwietnia (wtorek) | godz. 12:00

  • Wystąpienia okolicznościowe
  • Modlitwa w intencji wyzwolicieli Ojczyzny
  • Apel Pamięci
  • Salwa honorowa
  • Rota
  • Złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem
  • Zakończenie uroczystości

Forsowanie Nysy Łużyckiej rozpoczęło Operację Łużycką – jedną z najkrwawszych, najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej, którą niedoświadczeni żołnierze II Armii Wojska Polskiego stoczyli w najtrudniejszych warunkach, często w okrążeniu, ścierając się ze zdeterminowanym i bardzo doświadczonym przeciwnikiem. To była prawdziwa bitwa żołnierzy, w której walczył każdy i nikt się nie oszczędzał. Zdarzało się, że do bezpośredniego starcia szły sztaby, tabory i artyleria. Mimo złego dowodzenia i braków w sprzęcie, żołnierze II Armii Wojska Polskiego powstrzymali niemiecką ofensywę, okupując to życiem i zdrowiem tysięcy ludzi. W walkach na Łużycach poległo blisko 5 tysięcy żołnierzy, ok. 10,5 tysiąca zostało rannych, a niemal 3 tysiące uznano za zaginionych. Większość, bo aż 3 402 spośród poległych spoczywa w mogiłach zgorzeleckiego Cmentarza Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, który jest jedną z największych polskich nekropolii wojskowych.

Uczcijmy ten dzień chwilą osobistej zadumy! #zgorzelecpamięta.

Źródło: zgorzelec.eu

Loading

Reklama
Reklama